EUROPE IVF International  

PESA/MESA/TESE – Získání spermií chirurgickou cestou

V případě nepřítomnosti živých spermií v ejakulátu přichází v úvahu možnost získat spermie chirurgickou cestou z nadvarlete (PESA nebo MESA) nebo z varlete (TESE).

PESA (Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration)

MESA (Micro Epididymal Sperm Aspiration) 

Při obou metodách jde o získání spermií z nadvarlete při porušení transportu spermií mezi nadvarletem a močovou trubicí. Při metodě PESA jsou spermie odsáty spolu s tekutinou z kanálků nadvarlete tenkou punkční jehlou přímo přes kůži šourku, při metodě MESA se provádí malý mikrochirurgický řez v kůži, kterým se zavede punkční jehla a tekutina se odsaje. Tekutina je ihned analyzována v embryologické laboratoři.

TESE (Testicular Sperm Extraction)

V případě, že metodou MESA nebyly žádné spermie získány, přistupujeme k zákroku TESE, jehož podstatou je snaha získat spermie přímo ze zárodečného epitelu varlete. Z malých řezů v obalu varlete je odebrána tkáň, která opět putuje do embryologické laboratoře.

mesa 3

Výkony jsou prováděny ambulantně v krátkodobé celkové anestezii. Výhodou na naší klinice je, že výkon je vždy plánovaně proveden ve stejný den, kdy se provádí punkce oocytů u partnerky. Získané čerstvé spermie jsou pomocí metody ICSI ihned použity k oplodnění vajíčka. Přebytek tkáně se zamrazí, aby se zákrok nemusel opakovat.

Společný tým gynekologa a urologa na jedné klinice je tedy předpokladem jednak výborné spolupráce, jednak zajištění vysoké úspěšnosti léčby. V indikovaných případech je vhodné připojit i vyšetření PGD, na které je možno čerpat prostředky z veřejného zdravotního pojištění.

Kontaktujte nás a udělejte první krok k léčbě neplodnosti

Léčbu sestavíme z laboratorních metod i metod umělého oplodnění vám na míru. Naše  úspěšnost je až 68 %. Vyplňte vstupní dotazník nebo nám rovnou zavolejte a změňte svůj život.

Zeptejte se nás