EUROPE IVF International  

ERA test: zjištění optimální doby pro přenesení embrya

ERA test (Endometrial Receptivity Array) je molekulárně diagnostický test k vyšetření stavu děložní sliznice (endometria). Receptivita je stav, kdy je endometrium připraveno na implantaci (uhnízdění) embrya.

Běžně se endometrium hodnotí pomocí ultrazvuku, který však umí ukázat pouze jeho výšku a strukturu. ERA test nabízí nové možnosti, jak sliznici posoudit, a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného otěhotnění.

Test vyhodnotí správný okamžik pro implantaci

Přístroj pro vitrifikaci

ERA test na molekulární úrovni určí hladiny exprese 238 genů, které se podílejí na receptivitě endometria. Lékař tak může vyhodnotit, jestli je v daných dnech endometrium správně vnímavé pro přenos embrya nebo zda je tzv. „okno implantace“ posunuto.

ERA test se provádí optimálně v cyklu předcházejícím cyklu, ve kterém je plánován přenos embrya. Tkáň k testu lékař získá biopsií děložní sliznice. Díky výsledkům můžeme stanovit vhodný termín přenosu embrya pro každou klientku individuálně.

Užitečnost testu potvrzují studie

ERA test byl klinicky vyzkoušený u žen s normální dělohou a normální tloušťkou endometria (6 mm a více), u kterých selhal transfer embrya. Posunuté „okno implantace“ bylo odhaleno u přibližně 20 % těchto pacientek.
Přístroj pro vitrifikaci

V pilotní studii s ženami, které měly darované oocyty, se porovnávaly výsledky klinicky prokázaného těhotenství a stále probíhajícího těhotenství, příp. již porodu po embryotransferu bez ERA vyšetření (ET) a po embryotransferu, jehož provedení bylo načasováno dle výsledků ERA testu (pET):

ETpET
Klinicky potvrzené těhotenství19 %60 %
Probíhající těhotenství0 %75 %

Z toho vyplývá, že ERA test je velmi citlivý a umožňuje dobře odhadnout okamžik, kdy je sliznice připravená na přijetí embrya. Proto je vhodný pro ženy s opakovanými neúspěšnými embryotransfery.

Kontaktujte nás a udělejte první krok k léčbě neplodnosti

Léčbu sestavíme z laboratorních metod i metod umělého oplodnění vám na míru. Naše úspěšnost je až 68 %. Vyplňte vstupní dotazník nebo nám rovnou zavolejte a změňte svůj život.

Zeptejte se nás